Metai

2000

XI Poetinis Druskininkų ruduo vyko šiltomis, saulėtomis 2000 spalio 6-8 dienomis. Susirinko per 120 poetų, vertėjų ir kritikų iš Lietuvos bei kitų šalių. Užsienio svečiai: Eduards Aivars ir Marts Pujats (Latvija), David Carrion (Ispanija), Craig Czury (JAV), Manfred Chobot, Christian Loidl ir Philip Scheiner (Austrija), Gerardo Beltrán (Meksika), Ken Edwards (Anglija), Jan-Pierre Faye (Prancūzija), Leszek Engelking, Jacek Posialdo, Kristyna Rodowska, Isabela Korybut-Daszkiewicz ir Zuzana Jaroskiewicz (Lenkija), Lars Mikael Raattamaa (Švedija), Sergej Zavialov (Rusija); užsienyje gyvenantys lietuvių autoriai: Kazys Almenas bei Eglė Juodvalkė (JAV), Lidija Šimkutė (Australija) ir Alicija Rybalko, gyvenanti Vokietijoje, o rašanti lenkiškai.

Konferencijos tema buvo "Adresatas ir adresantas: epistoliariniai rudimentai." Ją vedė Bronys Savukynas ir Marijus Šidlauskas; pagrindinį pranešimą perskaitė Kęstutis Nastopka; diskutavo Vytautas P. Bložė, Sigitas Geda, Liudvikas Jakimavičus, Eglė Juodvalkė, Mykolas Katkus, Kornelijus Platelis, Alicija Rybalko ir Sergej Zaviolov. Diskutuota, ar ir kiek literatūroje išlieka autoriaus santykis su vienu ar kitu asmeniu, kaip kinta epistoliarinis žanras literatūroje ir gyvenime randantis naujoms ryšių technologijoms; ar už rašymo „visiems" nešmėkščioja artimų ir tolimų žmonių veidai. Konferenciją tartum iliustravo Rimvydo Pupelio iš Obelių laiškai ant drobės, iškabinti Dainavos centro salėje ir tarp parko medžių.

Laurynas Katkus ir Gintaras Grajauskas vedė penktadienio poezijos vakarą. Aktorė Olita Dautartaitė padeklamavo keletą Donaldo Kajoko eilėraščių. Vėliau skaitė Lidija Šimkutė, Christian Loidl, Ken Edwards, Vladas Braziūnas, Lars Mikael Raattamaa, Tautvyda Marcinkevičiūtė, Eduard Aivars, Marts Pujats, Alicija Rybalko ir Alis Balbierius. Naktinius jaunųjų poezijos skaitymus vedė Benediktas Januševičius, skaitė Tomas S. Butkus, Rimantas Kmita, Laurynas Katkus (trečioji vieta), Dalia Jazukevičiūtė, Darius Šimonis, Liudvikas Jakimavičius (trečioji vieta), Dainius Gintalas, Marius Burokas (antroji vieta), Renata Radavičiūtė, Gytis Norvilas (pirmoji vieta), Mykolas Katkus, Žilvinas Andriušis ir Kristina Apanavičiūtė.

Šeštadienis prasidėjo antrąja metine "renga". Šį kartą nutarta nesilaikyti japonų tradicijos, o rašyti ketureilius, kurie su dvejomis paskutinėmis prieš tai rašiusio autoriaus eilutėmis sudarytų šešiaeilį. Praktika parodė, kad kanono nesilaikymas ne visada teikia kūrybinės laisvės, reikalingos šedevrams sukurti, tad rezultatu pasigirti negalėjome.

Per metus išėjusių knygų pristatymas parodė, kad daugiausia poezijos leidybos srityje nuveikė Vaga ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Buvo pristatytas Vagos išleistas ir Gintaro Bleizgio sudarytas PDR almanachas. Poezijos skaitymus per laiškų parodos atidarymą vedė Ričardas Šileika, o skaitė Sergej Zavialov, Manfred Chobot, Kristyna Rodowska, Jan-Pierre Faye ir David Carrion.

Baigiamąjį poezijos vakarą vedė Sigitas Geda ir Almantas Samalavičius. Pirmiausia buvo paskelbti laureatai. Šešioliktoji Jotvingių premija atiteko Alfonsui Bukontui už eilėraščių rinkinį Penktasis metų laikas, Bhagavadgytos, Levo Karsavino ir Mošės Kulbako poezijos vertimus, premija už debiutą suteikta Gintarui Beresnevičiui „už poeziją eseistikoje". Premijas įteikė Kultūros ministras Arūnas Bėkšta ir PDR tarybos pirmininkas Kornelijus Platelis. Tada vertinimo komisija (B. Savukynas, pirmininkas, R. Baltrušaitytė, J. Riškutė ir M. Šidlauskas) paskelbė konkursų laimėtojus. Vieno anoniminio eilėraščio konkurso vietas pasidalino Sergej Zavialov, Kornelijus Platelis, Dainius Gintalas, Liudvikas Jakimavičius ir Gintaras Grajauskas. Konkrečiam asmeniui dedikuoto eilėraščio konkursą laimėjo Vladas Braziūnas, Martin Chobot ir Gintaras Grajauskas su Rimantu Kmita. Poeziją skaitė Craig Czury, Dovilė Zelčiūtė, Philip Scheiner, Viktoras Rudžianskas, Jacek Posiadlo ir Danguole Juzeliūnaitė. Renga taip pat buvo perskaityta.

Baigiamuosius naktinius skaitymus Dainavos restorane vedė Alvydas Šlepikas ir Liudvikas Jakimavičius liejosi poezija ir vynas, grojo muzika, šoko poros, Jurgis Kunčinas jodinėjo ant pripučiamo Finlandia butelio, nes laikėsi abstinencijos.

Pirmadienio skaitymai Užupio kavinėje buvo taip pat sėkmingi. Pagal Liudviko Jakimavičiaus scenarijų skaitymai vyko kavinės terasoje, nors jau buvo šaltoka. Juose dalyvavo visi nespėję išvykti ar mirtinai išvargti poetai. Jiems skaitant skulptorius Mindaugas Šnipas iš atsivežto iš Druskininkų liepinio rąstgalio kirveliu išskobė laivelį, į kurį adresantai sudėjo savo eilėraščius (o Craigas Czury'is – ir savo lūpinę armonikėlę) ir pasiuntė Vilnele pasroviui su degančia žvakele ieškoti nežinomo adresato. Ar ne taip pat ir mūsų eilėraščiai linguodami nuplaukia spaudos vandenais?

Kornelijus Platelis

Daugiau šioje kategorijoje: « 2013 2012 »

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava