Metai

2002

XIII tarptautinis literatūros festivalis Poetinis Druskininkų ruduo vyko spalio 3-7 d. Druskininkuose ir Vilniuje. Dalyvavo 123 poetai, vertėjai, kritikai, literatūrologai ir leidėjai. Atvyko John F. Deane (Airija), Andrej Chadanovič (Baltarusija), Dostena Anguelova-Lavergne (Bulgarija), Sean O'Brien (Didžioji Britanija), Andres Ehin (Estija), Panos Stathoyannis (Graikija), Ađalstein Ásberg Sigurdsson (Islandija), Craig Czury, J.C.Todd (JAV), Pēters Bruveris, Pēteris Draguns, Inga Gaile, Liana Langa, Roberts Mūks (Latvija), Leszek Engelking (Lenkija), Gerardo Beltrán (Meksika), Knut Ødegård, Thorvald Steen (Norvegija), Erik Menkveld (Olandija), Dmitry Bak (Rusija), Thomas Tidholm (Švedija), S.Surang (Tailandas) ir per 60 poetų iš Lietuvos.

Pradėjome su stichijomis susijusių keturių festivalių ciklą pirmąjį paskirdami pačiam aktyviausiam elementui – ugniai. Konferencijos tema buvo: „Poezija ir stichijos: ugnis". PDR svečias – ugnies skulptūrų menas. Šiemetinė konferencija nuo kitų skyrėsi tuo, kad joje dalyvavo daugiau literatūrologų. Jai vadovavo Kęstutis Nastopka ir Marijus Šidlauskas. Tos pačios dienos vakarą prie Druskonio ežero surengta poezijos ir ugnies šventė. Eiles sausumoje ir iš dviejų plaustų skaitė 33 lietuvių ir užsienio poetai, ugnies skulptūras demonstravo žinomi menininkai: Ramūnas Alminas, Eglė Ridikaitė, Valdas Simutis, Danielius Kesminas, Svajūnas Udrys, Rimvydas Pupelis.

Šeštadienį, spalio 5 d., kaip visada, vyko Renga sesija, per metus išleistų poezijos knygų pristatymas. Čia pirmoji vieta buvo pripažinta Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklai. O štai vienas renginys buvo naujas – kameriniai lietuvių poetų skaitymai. Savo kūrybą skaitė trys grupės – dvi, susibūrusios (ar suburtos) tik šiems skaitymams, o trečioji, kadaise išleidusi net bendrą kūrybos an-tologiją ir jau, atrodo, sunykusi, štai vėl susirinko, nors ir ne visos sudėties – „Svetimi". Jai Druskinin-kuose atstovavo Donatas Valančiauskas, Dainius Dirgėla, Alvydas Šlepikas ir Valdas Gedgaudas. Skaitymuose taip pat dalyvavo Kauno poečių grupė „Kaunetės", vadovaujama žaismingojo Kęstučio Navako, ir grupė iš Vakarų bei Šiaurės, taip ir pavadinta – „Nord West", kuriai vadovavo poetė iš Pa-langos Elena Karnauskaitė.

Baigiamasis iškilmingas poezijos vakaras vyko tradiciškai. Jotvingių premija atiteko JAV gyvenančiam lietuvių poetui Jonui Zdaniui už eilėraščių rinkinį Dūmų stulpai (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2002) ir lietuvių poezijos vertimus į anglų kalbą, premija už poetinė debiutą – Gyčiui Norvilui už eilėraščių rinkinį Akmen-skeltės (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2002). Anoniminių konkursų nugalėtojų kūrinius skelbiame toliau. Renga taip pat buvo kolektyviai perskaityta.

Naktinius skaitymus, kuriuos vedė Liudvikas Jakimavičius ir Alvydas Šlepikas, pradėjo „Bezdžionėlė Agota" (aktorė Olita Dautartaitė ir Vlado Braziūno tekstas), o tęsė įvairūs poetai, poetės bei muzi-kantai, buvo dainuojama, džiazuojama ir šokama. Pirmoji vieta nerimtajame konkurse padalinta Liudvikui Jakimavičiui už jo Pareiškimą policijos nuovadai ir Agnei Žagrakalytei už eilėraštį-objektą.

Daugiau renginių šiais metais vyko Vilniuje. Festivalį pradėjome jaunųjų poetų skaitymais Rašytojų klube ketvirtadienį, spalio 3 d. Vertinimo komisija jaunimui paskirstė prizus, kurie buvo įteikti per baigiamuosius naktinius skaitymus. Trečiąją vietą gavo Laurynas Rimševičius už tradicijų tąsą, antrą-ją – Marius Burokas už naujos tradicijos įtvirtinimą ir pirmąją – Inga Gailė (Latvija) tiesiog už gerus eilėraščius (vertė Erika Drungytė). Sekmadienio vakarą Vilniaus Rotušėje skaitė Sean O'Brien (Didžioji Britanija), John F. Deane (Airija), Andres Ehin (Estija), Ađalstein Ásberg Sigurđsson (Islandija), Panos Stathoyannis (Graikija), Thorvald Steen (Norvegija), Thomas Tidholm (Švedija), J.C.Todd (JAV). Jazz&Rock kavinėje buvo atlikta Vladimiro Tarasovo „Sonatina poetų balsams (Gerardo Beltran, Sigitas Geda, Kerry Shawn Keys, Artrūras Valionis), obojui (Juozas Rimas), kontrabosui (Eugenijus Kanevičius) ir mušamiesiems (Vladimiras Tarasovas)", skaitė Andrei Chadanovič (Baltarusija), Craig Czury (JAV), Leszek Engelking (Lenkija). Neformalūs skaitymai Užupio kavinėje, vadovaujami Liudviko Jakimavičiaus, taip pat sėkmingai įvyko.

Be programoje numatytų renginių įvyko du susitikimai su moksleiviais: spalio 4 d. Atgimimo mokykloje lankėsi poetai Arnas Ališauskas, Donaldas Kajokas, Darius Šimonis, Donatas Valančiauskas ir prozininkas Marius Ivaškevičius, o poetas Iš JAV Craig Czury vedė poezijos pamoką grupei jos moksleivių. Spalio 7 d. norvegų poetai Thorvald Steen ir Knut Ødegård lankėsi Vilniaus Universiteto Skandinavistikos katedroje.

Kornelijus Platelis

Daugiau šioje kategorijoje: « 2011 2010 »

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava