2021 gegužės 18

LRT KLASIKOJE – šiuolaikinė Europos poezija

Nuo pirmadienio, gegužės 17 d., kas vakarą LRT KLASIKOS klausytojus džiugins šiuolaikinių Europos poetų kūryba, ją skaitys Lietuvos aktoriai. Platformos „Versopolis“ surinktas eiles iš 14 šalių poetų dvi savaites girdėsime laidoje „Vakaro lyrika“ 23 val. 52 min.

„Versopolis“ – poezijos platforma, nuo 2015 metų siekianti surinkti šiuolaikinius poezijos balsus ir populiarinti juos visoje Europoje. Platformoje randami poetai yra iš 39 šalių, jų poezija parašyta 32 kalbomis. Kai projektas baigsis 2021 metų pabaigoje, iš viso bus pristatytas 321 poeto eilėraštis.

„Versopolyje“ dalyvauja trisdešimties šalių pasaulyje žinomi ir ilgus metus skaičiuojantys poezijos ir literatūros festivaliai: „Strugos poezijos vakarai“ Strugoje (Makedonijoje), „Poezijos ir vyno dienos“ Ptujuje (Slovėnijoje), „Gorano pavasaris“ Zagrebe (Kroatijoje), „Poezijos mėnuo“ Helsinkyje (Suomijoje), „Littfest“ Umea mieste (Švedijoje) ir kiti. Kiekvienas festivalis deleguoja po kelis savo šalies poetus – pirmaisiais projekto metais po penkis jaunus poetus, antraisiais ir trečiaisiais – po tris. 

Lietuvai „Versopolio“ platformoje atstovauja festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“, išrenkantis jaunus lietuvių poetus ir kasmet nuo 2015-ųjų pats pasikviečiantis įvairių šalių „Versopolio“ autorius. Šiemet pirmą kartą prie projekto prisijungia ir LRT KLASIKA, klausytojams skambės eilės, kurias skaitys Lietuvos žinomi aktoriai: Vytautas Anužis, Aldona Vilutytė, Paulius Čižinauskas,  Neringa Bulotaitė, Gabija Jaraminaitė, Ignas Ciplijauskas ir Jurga Gailiūtė.

„Versopolis“ – jau septintus metus besitęsianti poezijos kelionė. Džiugu, kad šiemet prie šios kelionės jungiasi LRT KLASIKA ir padeda naujausiems Europos poezijos balsams būti išgirstiems Lietuvoje. Festivalyje „Poetinis Druskininkų ruduo" vykstantys šių jaunų, savo šalyse jau žinomų poetų skaitymai kasmet tampa atradimu, tikimės, kad ir radijo eteryje skaitomi eilėraščiai klausytojams suskambės“, – pristato festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ organizatorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.

LRT redaktorius, rašytojas Rimantas Kmita priduria: „Džiaugiuosi, kad LRT radijo eteryje turėsime galimybę susipažinti su šiuolaikinės Europos poezijos skambesiu. Man atrodo svarbu, kad neužmirštam tos poezijos kalbos, kitos kalbos, kuri neperduoda informacijos, nėra vienareikšmiška, o sugauna mūsų emocijas ir ugdo kalbinį jautrumą. Tokio didelio transliuotojo kaip LRT kontekste poezija svarbi kaip galimybė šalia informacijos, politikos ir visuomenės analizės pajusti kitą požiūrio galimybę. Be to, būtina paminėti, kad šio ciklo eilėraščiai yra versti geriausių lietuvių vertėjų – Antano A. Jonyno, Vyto Dekšnio, Elžbietos Banytės, Dominyko Norkūno, Ramunės Brundzaitės, Rūtos Burbaitės.“ 

Poezijos platformą remia Europos Komisijos programa „Kūrybiška Europa“.

 

 

 

 

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava